Serhat Özyar, Bornova Anadolu Lisesi’nden 1982 yılında mezun oldu. Özyar, lisans derecesini aldı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden 1986 yılında mezun oldu. Yüksek lisans ve doktora derecelerini aldı. Aynı bölümden sırasıyla 1988 ve 1996 yıllarında mezun oldu. Doktora araştırması, ultrasonik dalgaların kanser tümörleri üzerinde kullanılmasıyla ilgiliydi.

Lisans eğitimi sırasında Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) burslusu olan Dr. Özyar, daha sonra yüksek lisans ve doktora eğitimi sırasında aynı kurumdan onur bursu aldı. Dr. Özyar, 1986-1990 yılları arasında ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak görev yaptı. 1990 yılından sonra aynı bölümde öğretim görevlisi olarak görev yaptı.

Dr. Özyar, ODTÜ Personel Topluluğu’nun kurucu üyelerinden biriydi. ODTÜ Personel Birliği’nin oluşumuna da katkıda bulundu. Ayrıca Türkiye Elektrik Mühendisleri Odası’nın çeşitli organlarında görev aldı ve yönetim kurulunda görev yaptı.

“Olgu” adlı derginin kurucu üyelerinden olan Dr. Özyar, aynı zamanda “Aydınlık” ve “Teori” dergilerinde de çalıştı. Bilim ve Ütopya dergisinin kurucu üyeleri arasında yer aldı ve aynı derginin Ankara temsilciliğini yaptı. Bu dergide yayımlanmış çok sayıda makalesi vardı.