ODTÜ Prof.Dr. Mustafa N. Parlar Eğitim ve Araştırma Vakfı bilimsel teknolojik gelişmeye hizmet amacıyla ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin kurucularından bilim adamı çok değerli öğretim üyesi ve büyük insan Prof.Dr. Mustafa N.PARLAR’ın anısını yaşatmak üzere 12 Ocak 1981 tarihinde kurulmuştur.

Vakfın amacı üniversite-endüstri ilişkilerini geliştirmek, bilimsel araştırmalara ve araştırmacılara destek olmak, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne teknik donanım ve gereç sağlamak, öğrencilerine burs  ve kredi vermek, mentor- menti  hizmeti sağlamaktır.

Vakıf aynı zamanda bilim ve endüstride yapılan araştırma çalışmalarını ve hizmetlerini değerlendirmek, yetişmekte olan kuşakları özendirmek teşvik etmek amacıyla her yıl Onur, Bilim, Hizmet İle Araştırma ve Teknoloji Teşvik Ödülleri ile ayrıca Orta Doğu Teknik Üniversitesi bünyesinde öğretim elemanlarına yönelik ODTÜ Yılın Eğitimcisi Ödülleri vermekte  ve üç kez eğitim ödülü alan öğretim üye veya elemanlarına ODTÜ Eğitimde Üstün Başarı Ödülleri vermektedir.