1946 yılında Ankara’da doğdu. İlk, Orta, Lise eğitimini Ankara’da tamamladı. ODTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nden 1968 yılında lisans, 1970 yılında yüksek lisans derecelerini aldı. Maden yatakları konusunda doktora çalışmalarını 1974 yılında Utah Üniversitesi Jeoloji Bölümü’nde tamamladı. 1982 yılında doçent, 1989 yılında profesör derecelerini elde etti.

Prof. Dr. Erler 1968-70 yılları arasında ODTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak görev yaptı. Doktora çalışmaları sırasında kısa bir süre ABD Noranda Exploration Şirketi’nde çalıştı. 1974’de Türkiye’ye dönen Prof. Erler ODTÜ’de öğretim görevlisi olarak başladığı görevini, 1987-1988 arasında Fulbright burslusu olarak University of Nevada’da misafir araştırmacı olarak çalıştığı dönem dışında, kesintisiz olarak sürdürdü. Uzun yıllar ODTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nde Bölüm Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Prof. Erler, 1996 yılından beri Mühendislik Fakültesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Fen Bilimleri Enstitüsü Müdür Yardımcılığı görevlerini sürdürmekteydi. Ayrıca, Mühendislik Fakültesi ve Fen Bilimleri Eğitim Komisyonları Üyesi olarak değerli hizmetler vermekteydi,

1985 yılında TÜBİTAK Bilim Teşvik Ödülü, 1992 yılında Jeoloji Mühendisleri Odası Altın Çekiç Bilim Ödülü sahibi olan Prof. Erlerin yurt içi ve yurt dışında yayımlanmış 35’makalesi, 42 bildiri özeti ve ayrıca 7 kitabı bulunmaktadır. Bugüne kadar 5 doktora tezi ve 20 yüksek lisans tez yöneticiliğini sonuçlandırmış olup halen çok sayıda doktora ve yüksek lisans tez yöneticiliğini sürdürmekteydi. Elektrik Yüksek Mühendisi Rana Hanım ile evli olan Prof. Ayhan Erlerin iki kız çocuğu (Yeşim ve Engin) vardır. Prof. Dr. Ayhan Erleri 13 Ekim 1998 günü kaybetmiş bulunuyoruz.