1938`de Sivas`ta doğan Necdet Bulut 1960`ta İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Jeofizik Bölümü`nü bitirdi. 1963–1969 arasında IBM şirketinde sistem mühendisi olarak çalıştı. 1969 Mayıs`ında ODTÜ Elektronik Hesap Bilimleri Bölümü`ne programcı olarak girdi. Kısa sürede yetenekleri ve çalışkanlığıyla kendini tanıttı, aynı yıl öğretim görevliliğine atandı. Purdue Üniversitesi`nde 1972`de bilgisayar bilimleri dalında M.S. 1973`te de doktora derecesi aldı. 1974`te ODTÜ`ye döndü ve yardımcı profesörlüğe yükseltildi.

1975`te ODTÜ Bilgisayar Merkezi`nin yönetmenliğine getirildi. Türkiye`nin en büyük bilgisayar merkezinin yönetmeni olarak, bir yandan konuya hâkimiyeti, bir yandan sonsuz enerjisi, ama en başta insan ilişkilerindeki başarısı ve demokratik tutumu ile tanındı, sevildi, saygı uyandırdı. EMO çalışmalarına da büyük destek veren Bulut, 1975`te Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Genel Başkanlığına seçildi.  Ayrıca Tüm Öğretim Üyeleri Derneği`nde genel yazmanlık görevini yürüttü.

1977 Şubat`ı başında kendi isteğiyle Bilgisayar Merkezi Yönetmenliğinden ayrılan Necdet Bulut, 14 Şubat`ta Hasan Tan`ın ODTÜ rektörlüğüne getirilmesiyle başlayan yoğun mücadele döneminde en ön saflarda mücadele verdi. 1977 genel seçimlerinde Türkiye İşçi Partisi listesinden İzmir ilinde milletvekili adayı oldu.

TODAİE`de “Bilgi İşlem Sistemleri”, KTÜ`de “Doğrusal Programlama” dersleri verdi, 1978 Temmuz`unda (ODTÜ`den izinli olarak) KTÜ Elektronik Hesap Bilimleri Enstitüsü Başkanlığı`na getirildi.

Bilimin ve tekniğin halkın yararına sunulması mücadelesinin en ön saflarında yer alan simge bir isim olan Necdet Bulut, tüm bu özellikleri nedeniyle hedef haline gelmiş bir isimdi.  26 Kasım 1978 gecesi tetikçilerce arabasının çapraz ateşe alınması sonucu oğlu ve eşinin hafif yaralandığı saldırıda ağır yaralanan Bulut, 8 Aralık`ta Hacettepe Hastanesi`nde vefat etti.

Necdet Bulut, İstanbul Üniversitesi Jeofizik Bölümü`nden mezun olduktan sonra ABD`deki Purdue Üniversitesi`nde bilgisayar bilimi alanında yüksek lisans ve doktora yaptı. 1974`te Purdue`dan dönen Bulut ODTÜ`de akademisyen oldu. Bulut, Türkiye`de bilgisayar biliminde doktora yapmış ilk akademisyendi. ODTÜ Bilgisayar Merkezi`nin yöneticisi oldu. Bulut, bilgisayarlara dair bilginin yaygınlaşması, bilgisayarın askeri ve ticari kullanımının ötesinde toplumsal hayatta da kullanımının yaygınlaşmasına dair çalışmalar yürüttü. Bu konuda yazılar yazdı.

ABD`de bulunduğu dönemde IBM`de de çalışan Bulut, “Sendika giremez” denilen IBM`de Bilgi İşlem İşçileri Sendikası`nın kurulmasına öncülük etti.

Geçici görevlendirmeyle Karadeniz Teknik Üniversitesi`ne gitti. Bulut KTÜ`de Bilgisayar Merkezi`nin kurulmasına öncülük etti. Sipariş edilen bilgisayarın KTÜ`ye girişini göremeden yaşamını yitirdi.

Trabzon`da 26 Kasım 1978`de arabasıyla seyahat ederken Arabası çapraz ateşe alındı. Oğlu ve eşi hafif yaralandı. Ağır yaralanan Bulut, hastaneye kaldırıldı. Özel uçakla Hacettepe Hastanesi`ne getirilen Bulut, 8 Aralık 1978`de yaşamını yitirdi.

Necdet Bulut`un cenazesi teröre karşı bir mitinge dönüştü. Camideki törenin ardından Tandoğan Alanı`na yüründü. ODTÜ`lü öğretim üyeleri yürüyüşe cüppeleriyle katıldı. TİP Genel Başkanı Behice Boran Tandoğan Alanı`nda bir konuşma yaptı.

Bulut`un eşi Neşe Erdilek Bulut, Necdet Bulut`un yaşamını, mücadelesini ve önceki yazılarını kitaplaştırdı. Yazılama Yayınları`ndan çıkan Karanlığın Katlettiği Bir Bilim İnsanı: Necdet Bulut kitabında Bulut hakkında çeşitli yazarların yazıları da bulunmakta.